FAQ

Často kladené otázky


Registrace, změna registrace, prezentace

Lze si registrovat na místě v den závodu?
Ano, s největší pravděpodobností bude dostatek místa ve startovní listině.

Lze platit na místě kartou?
Ne, pouze hotovostí. Online registrace předem platbu kartou umožňuje.

Nemůžu běžet, můžu svoji registraci stornovat?
Ne, registrační poplatek je nevratný. Registraci lze převést na jinou osobu, nenechávej to na poslední chvíli, jak na to v odkazu zde. Případně lze provést změnu na místě za poplatek 100 Kč.

Nemůžu běžet a na nikoho jsem registraci nepřevedl, můžu si přesto vyzvednout startovní balíček s číslem?
Samozřejmě

Kdy a kde si můžu startovní číslo vyzvednout?
V pátek 15. září (16:00-18:00) a v sobotu od 11:00 hod., nejpozději pak 1 hodinu před závodem. Prezentace, nové registrace a změny registrací budou umístěny ve vestibulu radnice, nám. Míru 1.

Kdy a kde mohu přihlásit své dítě do závodů dětí?
Registrace dětí budou probíhat pouze osobně (nikoliv online) ve výše uvedených dnech a časech (pá-so). Nenechávejte registraci na poslední chvíli, kapacita je omezená. Pro zkrácení dlouhé chvíle před závodem bude pro děti připraven skákací hrad. Děti do 14 let včetně mají účast v závodě ZDARMA.


Zázemí

WC, šatny a úschova zavazadel – kde to najdu?

WC najdeš v budově radnice (suterén – boční vchod od morového sloupu). WC, šatny, SPRCHY a úschovu zavazadel v tělocvičně střední školy řemesel (zámeček) v Bulharské ulici (asi 100 m od místa dění).


Závod

Jak se měří v závodě čas?
Čipovou technologií – jednorázový čip na startovním čísle (pouze pro hlavní závod jednotlivců), vratný čip pro štafety. Dětské závody se budou měřit ručně. Oficiální čas je tzv. “Gun Time” od startovního výstřelu po proběhnutí cílem.

Jaká je trať závodu?

Jak bude hlavní závod probíhat?

Pokud jsi už někdy podobný městský závod běžel, průběh toho našeho se příliš lišit nebude. 
Od 15:45 bude možné se začít seřazovat ve startovním koridoru, v něm se postav tak, na jaký výsledný čas se cítíš (orientačně výsledný čas do 35 minut co nejblíže k cíli, čas do 45 minut dále, čas okolo hodiny doprostřed a nad hodinu spíše ke konci – zbytečně nepřeceňuj své síly, závod je náročný!)
Start bude ve 16:00 hod. – odstartováno bude startovním výstřelem, od kterého se začne měřit čas (tzv. GUN TIME). Úvodní seběh Starobranskou ulicí je kvůli povrchu ze žulových kostek poměrně nebezpečný – dávej pozor, abys nezakopl/a, nebo neuklouzl/a.
Závod se běží na 3 kola, každý závodník si hlídá počet uběhnutých kol sám.
Přibíhat do prostoru cíle se bude od ulice Bulharská (od zámečku). Do dalšího kola zahnete doprava do Starobranské ulici, po absolvování všech tří kol zahnete doleva (směrem k pekařství U Radnice). Tam dostanete finišerskou medaili a můžete se občerstvit. Směry cíl/další kolo/předávka štafety budou zřetelně vyznačeny.
V prvním kole pojede před závodníky elektrické vozidlo, které běžce povede prvním kolem. Závodní pole bude uzavírat označený cyklista.
Limit pro dokončení závodu je 90 min. Po uplynutí této doby bude zahájena likvidace tratě a závodníci na trati budou moci závod dokončit již jen za plného provozu na vlastní pěst.

A jak závod jednotlivců na jedno kolo?
Úplně stejně, jen je start už ve 14:30 a poběžíte jen jedno kolo :) Limit pro dokončení závodu je 30 minut.

Nějaká další doporučení?
Závod není jednoduchý, trať je místy technicky náročná (zatáčky, stoupání, klesání, dlážděný povrch atd.), pokud nemáš zkušenosti s podobnými závody, zbytečně “nepřepaluj” tempo, navíc v případě horkého počasí hrozí přehřátí organismu, zdraví je vždycky přednější než vidina dobrého času v cíli.
Hlavní závod se běží na 3 kola. Zhruba v polovině závodu, tzn. v průběhu druhého kola, začnou ti nejrychlejší předbíhat nejpomalejší závodníky. Prosíme pomalejší běžce, aby se drželi při pravé straně tratě (zejména v úzkých a členitějších místech tratě) a uvolnili cestu rychlejším kolegům. Předem děkujeme za ohleduplnost.
Velká část tratě vede po dlážděném povrchu. Zejména v historickém centru (oblast startu a cíle) je dlážděna žulovou dlažbou. Dávejte pozor hlavně při sebězích (hrozí zakopnutí, zvrtnutí kotníků, pády aj.). Bude-li pršet, může to i klouzat.
Pokud se rozhodnete v průběhu závodu odstoupit, udělejte to tak, abyste co nejrychleji opustili trať a své rozhodnutí oznamte nejbližšímu pořadateli.
Je zakázáno startovat pod cizím startovním číslem, nebo v průběhu závodu své číslo někomu předat.
Neběhejte se sluchátky v uších, vnímejte okolí, své soupeře a užijte si závodní atmosféru.


Štafety

Jak vypadá štafetový kolík?
Jedná se o měřící čip v malém pouzdře s páskem na suchý zip. Měří čas a zároveň slouží jako štafetový kolík na předávku.

Jak probíhá závod štafet?
Platí prakticky to stejné, co pro hlavní závod jednotlivců. Závodníci štafet budou označeni zvláštními startovními čísly s písmeny A (1. okruh), B (2.) a C (3.). 

  • Čipy pro štafetu budou vratné! Odevzdávat se bude v cílovém koridoru, případně u prezentací.
  • Předávka bude probíhat ve zvláštním koridoru v prostoru startu/cíle předáním čipu mezi členy týmu. Toto bude hlídat rozhodčí.
  • Pořadí nástupu do závodu (převzetí štafetového čipu) si určujete a hlídáte sami.

Jak probíhá předávka?
Cílový koridor bude rozdělen na koridor pro předávku štafety, kde budou seřazení závodníci čekat na týmové parťáky přibíhající do tohoto koridoru. Předávka proběhne fyzickým předáním měřícího čipu (viz výše).

Zaregistrovali jsme se v určitém pořadí, ale nakonec chceme běžet v jiném. Lze to?
Ano, záleží na vás, jak se poskládáte. Jen je důležité, aby závodník běžící první kolo měl startovní číslo s písmenem A, druhý B a třetí C.


Závody dětí

Jak budou probíhat závody dětí?
První závod (na 100 m) bude probíhat pouze na nám. Míru se startem ve 13:00 hod. Poběží se rovinka tam a zpět. S nejmenšími dětmi můžou běžet rodiče.
Druhý, třetí a čtvrtý závod  budou mít start v místě jako hlavní závod a budou odstartovány vždy po dokončení předchozího závodu. Před dětmi pojede označený cyklista, aby malé závodníky provedl tratí a dovedl je do cíle. Cíl bude ve stejném místě jako start.
Každý závodník (rodiče malého závodníka) si hlídá start svého závodu. Starty jednotlivých závodů budou vždy ohlášeny předem.
Každý malý závodník dostane v cíli finišerskou medaili a případně drobnou odměnu od partnerů závodu.


Různé

Jenom jedna osvěžovačka, není to málo, co když bude horko?
Voda bude k dispozici při výběhu z parku Sady 1. máje na ulici 17. listopadu u Vily Doris. V hlavní závodě se běží tři kola, kolem osvěžovačky poběžíte 3x, tzn. budete mít 3x možnost (co 3 km) se osvěžit čerstvou vodou. U závodů na 10 km mírný nadstandard.

Kdo bude moderátorem?
Závodním dnem bude provázet nově Hanny Firla, rodák ze Šumperka, herec, tanečník, moderátor a vášnivý sportovec :)

Chce mě podpořit rodina, kamarádi...
Fanoušci mohou závodníky podporovat prakticky kdekoliv podél trati. Ideální místa pro diváky jsou Hlavní třída, Sady 1. máje, Gen. Svobody a samozřejmě nám. Míru. Všude je ale nezbytné respektovat vytyčené závodní koridory a dbát pokynů pořadatele.

Kde můžu zaparkovat?
Vzhledem k dopravním omezením způsobeným pořádáním tohoto závodu bude omezen příjezd k parkovištím v centru města a bezprostředním okolí. Doporučujeme závodníkům i divákům zvolit hromadnou veřejnou dopravu, nebo přijít pěšky, nebo na kole.


Budeme postupně doplňovat